Tüp bebekte kanser riski 3’te 1 fazla - Kızılören 1. Nolu Ahb Aile Sağlığı Merkezi
Tüp bebekte kanser riski 3’te 1 fazla
06 Ekim 2013 Pazar - 12:16
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
tup-bebekte-kanser-riski-3te-1-fazla

Aralarında Fransa, ABD, İngiltere ve İsrail’in de bulunduğu 12 gelişmiş ülkede 1990 ve 2010 yıllarında yapılmış 25 tüp bebek araştırmasını inceleyen ...

Aralarında Fransa, ABD, İngiltere ve İsrail’in de bulunduğu 12 gelişmiş ülkede 1990 ve 2010 yıllarında yapılmış 25 tüp bebek araştırmasını inceleyen Danimarka Kanser Merkezi’nden bilimciler, tüp bebeklerin lösemiye yakalanma olasılıklarının doğal yöntemlerle dünyaya gelmiş çocuklara kıyasla yüzde 65, beyin tümörü geliştirme olasılıklarının ise yüzde 88 daha fazla olduğunu öne sürdü.

NEDENİ BELLİ DEĞİL

Araştırmayı yapan ekibin başında bulunan Dr. Mary Hargreave, “Çocukların neden kansere yakalandığı hâlâ tam olarak bilinmiyor, ancak bu alanda yapılmış en geniş meta analizin sonucunda doğurganlık tedavileri ile çocukların kansere yakalanma olasılığı arasında bir bağlantı olduğunu tespit ettik” dedi.

Gen işleyişi mi değişiyor

ARAŞTIRMACILAR, tüp bebek tedavisi sonucunda ebeveynlerden çocuğa aktarılan bazı genlerin işleyişin değiştiğini ve bunun da kanser oluşumuna neden olduğunu savunurken, doğurganlık sorunları yaşayan çiftlerin genlerinde sağlıklı çiftlerden daha fazla anomali bulunmasının da bu sonuçlar üzerinde etkili olabileceğine dikkat çekti.

Etiketler : Tüp, bebekte, kanser, riski, 3’te, 1, fazla,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.